Fejlesztőknek szánt brief írásakor könnyen eshetünk abba a hibába, hogy marketing briefként gondolunk rájuk. Egy klasszikus marketing brief viszonylag sok kontextust ad a megbízócégről, hátteréről, ám a feladat felvázolásán és az ajánlat benyújtásához szükséges kritériumokon túl nagyon sok mindent a pályázó képzeletére bíz.
És ez sokszor így is van jól, hiszen a kreatív munka veszne el, ha már a brief megírásának pillanatában meglenne minden részlet. Ám egy fejlesztői brief esetében nagyon nem mindegy miről is beszélünk. Az apró részletek itt kulcsfontosságúak.
Ez persze nem azt jelenti, hogy a fejlesztői munka nem lehet kreatív, nagyon is az. Ám ezt a kreativitást már a fejlesztőcsapatokra kell bízni, akik a leadott üzleti igények alapján át tudják gondolni merre induljanak a megvalósításban. A fix elképzelések alapján fel tudják állítani a legideálisabb technológiai kereteket, ki tudják találni, hogy az általuk szállított rendszeren az adott funkció hogyan tud jól, költséghatékonyan megvalósulni. (ez akár megkerülő megoldások felvetését is jelenti)
Az elnagyoltság, a konkrétumok hiánya tehát a legnagyobb baj, de hogyan eshetünk ebbe a csapdába bele túl könnyen?
"Csak egy pár új igényem van...a lényeg, hogy mindent tudjon, amit a jelenlegi weboldal. "
Ismerős mondat? Számoljunk le vele örökre!
Összefoglalva, a “mindent tudjon amit az előző rendszer” igény átadja a teljes felelősséget a fejlesztőcégnek azzal kapcsolatban hogy mit és mennyit lát abból amit most használsz, valamint mennyi időt tud és akar beletenni annak letesztelésébe.
Ezzel ügyfélként valójában te kockáztatsz, miközben elmulasztod azt az izgalmas és fontos folyamatot, hogy átgondold, mire is van szükséged neked és a vevőidnek, felhasználóidnak igazán.