Vissza az összes cikkhez

Fejlesztési brief szótár.
Szakszavak és hasznos kifejezések fejlesztéshez.

Az IT projektekben használt szakzsargon joggal tűnik ijesztőnek, hiszen ha nem egy nyelvet beszélünk, akkor ott sok minden félrecsúszhat. Ebben a bejegyzésben arra törekszem, hogy a leggyakrabban előforduló kifejezéseket érthetővé varázsoljam.

Kezdjük a különböző specifikációk - némileg szubjektív - magyarázatával!

Üzletikövetelmény-specifikáció: Ez az amit én egyszerűsítve csak fejlesztési briefnek hívok. Valójában ez egy felhasználói szemszögből megírt funkciólista, amely egyértelműen tartalmazza az igényeket úgy, hogy a technikai megvalósításnak szabad teret enged, ám egyértelműen becsülhető belőle az adott funkció.

Funcionális sepcifikáció: Ez eggyel konkrétabb technikai információkat már tartalmazó dokumentum, amely az adott felhasználói igény mellett azt is rögzíti például hogy a funkció pontosan hogyan vezérelhető az admin rendszeren keresztül, és hol mit fog látni a felhasználó, mit manipulálhat, milyen limitációi vannak az adott funkciónak.

Technikai vagy fejlesztői specifikáció: Ezt gyakran az ügyfél már nem is látja, jellemzően fejlesztők írják fejlesztőknek, és amennyiben készül, úgy megvalósítás legapróbb technikai részleteit is tartalmazza.

Milyen kifejezések jöhetnek szembe a design tervezés során?

UX / User experience: Felhasználói élmény tervezése. Tág fogalom, amely magában foglalja a kutatási és tervezési folyamatokat amly során újragondoljuk a weboldalunk működését a felhasználók szemszögéből.

IA / Információs architektúra: A weboldal tartalmainak felépítése, egymáshoz viszonyuló rendszere. Segíti a felhasználói útvonalak és a menüpontok, oldaltípusok egymáshoz való viszonyát áttekinteni.

Wireframe / Drótváz: A UX tervezés egyik fontos eleme, amely során a fejlesztendő felületekről egy fekete-fehér, funkciókat és elrendezést megmutató váz készül. Ebből még fejleszteni nem lehet, de a funkciók és a működés fixálódik.(Gyakran szűkre szabottan csak ezt érti a fejlesztő cég a UX-szen)

UI / User interface: Felhasználói felület tervezése. A gyakorlatban a drótváz / UX tervekből készülő végleges, színes, részletes tervek, gombokkal, ikonokkal, készre csiszolt felületekkel, amelyek már fejlesztésre átadhatók.

Look & feel: Design koncepció, amely a funkciók helyett a vizualitásra helyezi a hangsúlyt. Jellemzően a kulcsfontosságú oldalakra készül csak el, célja hogy a stílust belője a tervező, amelyet később a UI tervek során tartani kell.

Fejlesztés tartalmára vonatkozó kifejezések

Scope: A fejlesztés tartalma, a funckiók összessége amely megvalósításra fog kerülni.

MVP / Minimum viable product: Az a funckiócsoport, amely már önmagában is életképes és értéket teremt számodra, így élesíthető vele a termék. A fejlesztések egyik gyakori kihívása, hogyan találjuk meg az ideális, és tényleg minimum MVP-t.

Change request: Egy változáskezelési kérés, amellyel a fejlesztő cégek megjelölik mindazokat a feladatokat, funkciókat, amelyek az ajánlatban nem szerepeltek. Minden change request - amennyiben egy vízesés projektről beszélünk járhat az ár (budget) és az időzítés (timing) módosításával.

Módszertani kifejezések

Hamarosan!

Vissza az összes cikkhez