A nyílt forráskód egy gyakran használt kulcsszó fejlesztőcégek életében. Van aki imádja, van akit a hideg ráz tőle, jellemzően attól függően, hogy milyen háttérrel rendelkezik és épp milyen értékesítése szándéka van.
De mit is jelent valójában a nyílt forráskód, és miért érdemes ügyfélként tisztában lenni a jelentésével?
A nyílt forráskódú szoftverek forráskódja szabadon elérhető és módosítható bárki számára. Ez azt jelenti, hogy a fejlesztők hozzáférhetnek a program belső működéséhez, saját igényeik szerint alakíthatják, és megoszthatják az átdolgozott változatokat. A nyílt forráskódú közösség aktívan részt vesz a szoftver fejlesztésében, hibajavításokban és új funkciók hozzáadásában.
Rengeteg olyan kisebb építőkocka, fejlesztői eszköz van, ami nyílt forráskódú. Az itt felsoroltak viszont azok, amelyekkel ügyfélként a leginkább találkozhatsz:
A WordPress az egyik legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer (CMS), amelyet blogok, portfóliók és webshopok építéséhez is gyakran használnak. A világ weboldalainak több mint 40%-a WordPress alapú, a nyílt forráskódú rendszerek között pedig abszolút tarol
Egy másik erőteljes CMS a Drupal, amely nagyobb, komplex weboldalak építésére is alkalmas.A mai napig rengeteg weboldal használja, köztük számos kormányzati és oktatási intézmény.
WordPress alapú webshop megoldás a WooCommerce, amely könnyen testreszabható és egész jól integrálható. Világszerte több millió webshop használja, és Magyarországon is népszerű a kis- és középvállalkozások körében.
A jifejezetten e-kereskedelmi platformként ismert Magebto rengeteg testreszabási lehetőséget kínál. Leginkább a közép és nagyvállalatok megoldása.
Klasszikus CMS rendszer a Joomla, amely mára rengeteget vesztett a népszerűségéből.
A nyílt forráskódú rendszerenek kifejezetten sok előnye lehet, különösen ha előfizetéses, licencdíjas megoldásokkal állítjuk szembe. Nézzük, milyen üzleti és technikai feltételek mellett ideális!
Bár a nyílt forráskódú rendszerek számos előnyt kínálnak, vannak esetek, amikor nem ezek a legjobb választás:
A nyílt forráskódú rendszerek kiváló lehetőséget nyújtanak a weboldalak és webshopok fejlesztésében, különösen, ha rugalmas megoldásra van szükséged, és úgy érzed a dobozos rendszereket nem neked találták ki. Azonban fontos mérlegelni a rendszer komplexitását, és a csapatunk felkészültségét, mielőtt döntést hozunk.
Ha megfelelő üzleti és technikai feltételek adottak, a nyílt forráskódú szoftverek nagyszerű eszközök lehetnek egy sikeres webes projekt megvalósításához.